ד"ר אהוד רז
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
053-9649507
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ביצוע הפסקת היריון

 
 
הפסקת היריון ניתוחית או "הפסקת היריון מלאכותית" מבוצעת בחדר ניתוח תחת הרדמה, שהיא כמעט תמיד הרדמה כללית קצרה. בשל ההרדמה הכללית צריך שהאישה תהיה בצום מוחלט (ללא אכילה או שתייה, ללא לעיסת מסטיק או מציצת סוכריות, וללא עישון) משך 6 שעות לפחות לפני ביצוע הפסקת ההיריון.
 

הרדמה בעת ביצוע הפסקת היריון

 
ביצוע הפסקת היריון עלול להיות כרוך בכאבים, ולכן היא מבוצעת תמיד תחת הרדמה. קיימות 2 שיטות מקובלות לביצוע הרדמה: כללית ומקומית. הרדמה מקומית נעשית באמצעות הזרקת חומר אלחוש (חומר הרדמה) לצוואר הרחם על-ידי הרופא המנתח. חסרונה הוא שיעילותה אינה תמיד מושלמת, והאישה עלולה לחוש כאבים מסוימים בכל זאת. הרדמה מקומית גם אינה נטולת סיכונים לגמרי, שכן אם חומר האלחוש מוזרק בטעות לכלי דם עלולות להיות השפעות לא רצויות.

הרדמה כללית בביצוע הפלה היא קצרת מועד. היא מתבצעת על-ידי רופא מרדים המזריק לווריד חומר הרדמה שמשך פעילותו קצר יחסית, שכן ביצוע הפסקת היריון נמשך בדרך כלל 10-15 דקות בלבד. כאשר מדובר באישה בריאה, רמת הסיכון בהרדמה כללית קצרת מועד היא נמוכה מאוד. יתרונה של ההרדמה הכללית הוא יעילותה הגבוהה: האישה אינה חשה דבר בעת הפעולה עצמה. היא נרדמת עם חלום אופטימי ומתעוררת למראה הרופא המבשר לה ש"הכול בסדר". לא פלא שכמעט כל הפסקת היריון בישראל מתבצעת בהרדמה כללית.
 

מהלך ביצוע הפסקת ההיריון

 
לאחר שהאישה התקבלה על-ידי האחות ולבשה בגדי חדר ניתוח, היא תוכנס לחדר הניתוח בו תתבצע הפעולה. הרופא המרדים יתקין לה עירוי תוך-ורידי, והרופא המנתח יכסה אותה בסדינים סטריליים. הרופא המרדים יזריק את חומר ההרדמה והאישה תשקע בשינה עמוקה.

לאחר שהאישה נרדמה, יבדוק המנתח את גודל הרחם ומיקומו, ויבצע חיטוי של הנרתיק. המנתח יבצע הרחבה הדרגתית של צוואר הרחם עד לקוטר הנחוץ, ואז ירוקן את תוכן ההיריון מהרחם. הדרך המקובלת לריקון חלל הרחם היא שאיבה של תוכן ההיריון דרך צינורית מפלסטיק. בעבר היה נהוג לרוקן את הרחם באמצעות "גירוד" חומר ההיריון מקירות הרחם, ומאז נותר השם "גרידה". כיום נוהגים מרבית הרופאים לנקוט טכניקה של שאיבה בעת ביצוע הפסקת היריון.

לאחר שהרחם התרוקן, הסתיימה למעשה הפעולה והאישה מתעוררת. אם סוכם עם המטופלת מראש על התקנת התקן תוך-רחמי, תבוצע ההתקנה בקלות עוד לפני שהאישה מתעוררת.
 

האם יש סיכונים בביצוע הפסקת היריון?

 
בכל פעולה או טיפול רפואי, כולל טיפול ניתוחי או טיפול תרופתי, קיימים סיכונים. גם בביצוע הפסקת היריון ייתכנו סיבוכים, אך יש להדגיש כי שכיחותם נמוכה. יתרה מזו, גם כשישנו סיבוך, הרי הוא גורם לעוגמת נפש בלבד ולא לפגיעה בבריאות האישה או בפוריותה. מקרים בהם נגרם נזק משמעותי לאישה בעקבות ביצוע הפסקת היריון הם נדירים מאוד.
 
סיבוכים ששכיחותם נמוכה הם:
 
  • דימום חריג בעת הפעולה, שעלול לגרום לחוסר דם. ניתן לטיפול בעזרת ברזל או לעיתים רחוקות עירוי דם.
  • זיהום המצריך טיפול אנטיביוטי למשך 10-5 ימים, לעיתים בטבליות ולעיתים דרך הווריד (באשפוז).
  • פגיעה ברחם בזמן ביצוע הפסקת ההיריון. לעיתים יש צורך בתיקון הפגיעה ברחם, כולל בניתוח דרך הבטן.
  • ריקון לא מושלם של הרחם, המצריך ביצוע פעולה נוספת להשלמת ריקון הרחם.
  • נזק לצוואר הרחם, הגורם למצב של אי-ספיקת צוואר הרחם (עלול לגרום להפסקות היריון מאוחרות או לידות מוקדמות). מצב זה אינו נגרם בשל כשל בביצוע הפסקת ההיריון, אלא בעיקר בשל תכונות צוואר הרחם של אותה אישה. קיים טיפול יעיל למצב זה – ביצוע תפר בצוואר הרחם בהריונות הבאים.
  • נזק לרירית הרחם ("תסמונת אשרמן") העלול להפריע להשתרשות היריון בעתיד. מקרים נדירים אלה אינם מתרחשים "סתם כך" אלא לעיתים רחוקות בעקבות זיהום או צורך בריקון חוזר של הרחם. נוכחות מחזורים סדירים ורגילים לאחר ביצוע הפסקת היריון, שוללים אפשרות של סיבוך נדיר זה.
 
ברורה אם כן החשיבות של ביצוע הפסקת היריון על-ידי רופא נשים מיומן, שיש לו ניסיון רב ומוצלח בפעולות מסוג זה. לד"ר רז ניסיון עשיר מאוד בביצוע הפסקות היריון. ד"ר רז גם מלווה את האישה באופן אישי לפני ביצוע הפסקת ההיריון ולאחריה, לשם מניעת היריון נוסף ובכל שאלה או צורך.
 
צרי קשר לקבלת ייעוץ ראשוני: 053-9649507.