ד"ר אהוד רז
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
053-9649507
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מעקב היריון

 
תקופת ההיריון בחייה של אישה עשויה להיות שונה ומיוחדת. ההתרגשות מגילוי ההיריון, בצד הציפייה להולדת תינוק (במיוחד אם זהו ילד ראשון), החששות לשלום העובר והעלייה ברמות ההורמונים בגוף האישה ההרה – כל אלה מביאים לכך שתקופת ההיריון נושאת עמה (נוסף על כל הקשיים הגופניים) שינויים ואתגרים רגשיים מורכבים עבור האישה. ובכל זאת, בסופו של יום, רוצות כל הנשים ההרות (ובני זוגן) להשיג את אותו יעד נכסף: תינוק בריא לאימא בריאה.

תפקידו של מעקב ההיריון הוא כפול: ראשית, ומעל לכל – לוודא שההיריון מתפתח בצורה תקינה, על מנת לאפשר את הגשמת המטרה העליונה של הולדת תינוק בריא לאם בריאה. באותם מקרים, בהם מזוהה או מאובחנת במעקב ההיריון סטייה ממהלך תקין, יאפשר מעקב ההיריון לבצע התערבות טיפולית שתיטיב את מצבו של העובר, את מצבה של האם או את שניהם גם יחד.

התפקיד השני שנועד למעקב ההיריון עוסק בחוויה האישית והרגשית שחווה האישה וחווים בני הזוג במהלך ההיריון ובלידה. תפקידו של רופא נשים המבצע מעקב היריון אינו מסתיים בביצוע בדיקה גופנית (או בדיקת אולטרה-סאונד) בעת הביקור ועיון בתוצאות הבדיקות שבוצעו במעקב ההיריון! על הרופא לפתח גם קשר אישי פתוח עם האישה ההרה, ולספק לה את כל המידע הנחוץ לה לצורך הבנת מצבה ומה שהיא חווה, וכן בכל הקשור בבדיקות הרבות (מאוד) שמבוצעות כיום במהלך מעקב ההיריון.

באשר למידע הקיים בנוגע למעקב ההיריון, אי אפשר שלא להזכיר את מהפכת האינטרנט: הרשת מלאה כיום באתרים המכילים מידע אודות מעקב היריון, בדיקות בהיריון, הפריה חוץ-גופית, לידה, חדרי לידה, לידות בית, דולות וכיוצא בזה. למרבה הצער, חלק משמעותי מהמידע המצוי ברשת אודות מעקב ההיריון אינו מדויק, וכמעט כולו הוא מטעם גופים שלהם אינטרסים מסחריים וכלכליים ברורים. נפוצה גם התופעה של "ייעוץ רפואי" ברשת, הניתן ללא היכרות של המייעץ עם המטופלת ההרה, הזקוקה לעצה טובה ואמינה. עצם העובדה שמי שמספק מידע מסוים מתפרנס מכך, אינה פוסלת כמובן את המידע הניתן, אך המציאות היא כזו שלא ניתן לסמוך באופן עיוור על המידע ברשת, אפילו באתרים שהם לכאורה מקצועיים.

כל האמור לעיל מוביל למסקנה אחת ברורה: יש חשיבות רבה לבחירת רופא הנשים שיבצע את מעקב ההיריון. מומלץ לבחור ברופא שיהיה לא רק מקצועי ובקי בכל החידושים בתחום, אלא גם כזה שהוא בעל אישיות נעימה ויכולת תקשורת בינאישית טובה, וכזה התופס את תפקידו במעקב ההיריון באופן רחב וכולל. לא די לבדוק ולומר "הכול בסדר", אלא יש לראות באישה ההרה שותפה מלאה ואקטיבית למעקב ההיריון ולספק לה מידע חשוב, מפורט וברור בכל שלבי ההיריון, לרבות אודות שלל הבדיקות, יתרונותיהן, חסרונותיהן ומשמעותן.

היכן מוצאים רופאים כאלה? נקדים ונאמר, שאין הכרח לפנות לרופא פרטי. קיימים לא מעט רופאי נשים טובים, מקצועיים ומיומנים, העובדים בקופות החולים השונות באזורי הארץ השונים. שאלת המפתח קשורה בזמן העומד לרשותם. למרבה הצער, ולאור האילוצים במערכת הבריאות הציבורית בארץ, לא תמיד יש באפשרותו של הרופא להקדיש לאישה הנמצאת במעקב היריון את הזמן הנדרש לצורך סיפוק תשובות לכל שאלותיה. יתרה מזאת: בחלק מקופות החולים נהוגה שיטת תגמול עבור הרופאים המכונה "כרטיסים ברבעון". לפי שיטה זו, הרופא מתוגמל עבור הטיפול באישה פעם אחת במהלך 3 חודשים, ואינו מתוגמל עבור ביקורים נוספים של האישה באותו רבעון. למרבה הצער, שיטה זו יוצרת תמריץ שלילי עבור הרופא לראות את האישה ההרה שוב באותו רבעון. חלק מהרופאים אינם נותנים לעניין זה לשבש את שיקול דעתם המקצועי, אולם אצל אחרים הדבר עלול לפגוע בכמות המפגשים במהלך ההיריון ובאיכות מעקב ההיריון.