ד"ר אהוד רז
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
053-9649507
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שאלות נפוצות

 
 

היכן פועלות הוועדות לאישור הפסקת היריון?

 
ברוב בתי החולים הציבוריים והפרטיים בישראל, וכן במרפאות ובמכונים שקיבלו אישור לכך ממשרד הבריאות.
 
 
 
 

מה צריך להביא לוועדה להפסקת היריון?

 
  • מכתב הפניה רפואי מרופא נשים הכולל ממצאי הבדיקה אודות מצב ההיריון
  • תעודת זהות (כולל הספח בו רשום המצב המשפחתי)
  • תשלום עבור הוועדה
  • אם יש תשובות של בדיקות דם, יש להביא גם אותן
 
 
 

האם ניתן להגיע לוועדה להפסקת היריון עם אדם אחר? האם חייבים לבוא לוועדה עם הבעל או בן הזוג?

 
ניתן לבוא לוועדה לבד. אין חובה שבן הזוג יהיה נוכח, או אף שיהיה מיודע אודות פניית האישה לוועדה. מותר לפונה לבוא בלוויית אדם אחר על-פי רצונה ובחירתה.
 
 
 

האם הוועדה להפסקת היריון משיבה תשובה במקום?

 
כמעט תמיד ניתנת תשובת הוועדה במקום. יחד עם זאת, הוועדה רשאית לעכב את מתן התשובה לצורך בדיקת המסמכים או היוועצות בין חברי הוועדה או בגורם מקצועי אחר.
 
 
 

האם החלטת הוועדה להפסקת היריון מחייבת? האם ניתן לערער עליה?

 
העובדה שהוועדה אישרה לבצע הפסקת היריון אינה מחייבת את האישה לבצע אותה, אם שינתה את דעתה מסיבה כלשהי. אם הוועדה החליטה שלא לאשר, הרי שלא ניתן לערער על החלטתה. יחד עם זאת, החוק אינו אוסר על האישה לפנות לוועדה זהה במוסד אחר, ואין מניעה חוקית שוועדה אחרת תחליט לאשר לפי שיקול דעתה.
 
 
 

לכמה זמן תקף אישור הוועדה להפסקת היריון?

 
בחוק לא נקבע מועד שבו פג תוקפו של אישור הוועדה. יחד עם זאת, בדרך-כלל חולפים ימים ספורים ממועד אישור הוועדה ועד ביצוע הפסקת ההיריון בפועל. במקרה שחולף זמן רב יותר, או שההיריון מתקרב לשבוע 24, הרי שהדבר עלול ליצור קשיים. לכן מומלץ למי שקיבלה את אישור הוועדה, שלא להתעכב בביצוע הפעולה.
 
 
 

האם חייבים לבצע את המפגש עם הוועדה להפסקת היריון ואת ההליך עצמו באותו בית חולים?

 
לא. אמנם בדרך כלל נוח יותר לבצע את שניהם באותו מוסד, אולם אין הכרח חוקי לבצע את הפסקת ההיריון במקום בו ניתן האישור. אם בדעתה של האישה לבצע את הפסקת ההיריון במוסד אחר, עליה לבקש את מסמכי אישור הוועדה, כדי למוסרם למוסד שבו תבוצע.
 
 
 

מי משלם עבור ביצוע הפסקת ההיריון?

 
קיימים מקרים בהם ביצוע הפסקת היריון כלול בסל הבריאות, ואז תינתן התחייבות כספית מקופת החולים המבטחת. כאשר לא ניתנת התחייבות כספית מקופת החולים המבטחת, על האישה לממן את הפעולה בעצמה. לעיתים קרובות מעדיפות נשים, שיכולות לקבל מימון מקופת החולים, לבצע את הטיפול באופן פרטי ובמימון אישי, כדי לבחור את הרופא שיטפל בהן או כדי להקדים את מועד הטיפול שהוצע להן במוסד ציבורי.
 
 
 

מה עדיף – הפסקת היריון ניתוחית או תרופתית?

 
ראשית, יש להדגיש כי השאלה מתעוררת רק כאשר מדובר בהיריון צעיר של פחות מ-7 שבועות (בהיריון מעל 7 שבועות מבוצעת הפסקת היריון ניתוחית בלבד). שתי השיטות טובות מאוד, אך לכל אחת מהן מאפיינים מעט שונים, יתרונות וחסרונות. מומלץ לעיין בטבלה ההשוואתית.
 
 
 

מהם היתרונות והחסרונות של הפסקת היריון ניתוחית?

 
בקצרה, היתרון של הפסקת היריון ניתוחית הוא בהיותה פעולה קצרה המתאפיינת באשפוז קצר של כמה שעות, לאחריהן יכולה האישה לחזור כמעט מידית לפעילות רגילה. בנוסף לכך, הפסקת היריון ניתוחית מאפשרת לנקוט באמצעים יעילים למניעת היריון נוסף מידית. חסרונה הוא שמדובר בפעולה ניתוחית הכרוכה בהרדמה, הנושאת עמה סיכונים מסוימים (אם כי נדירים).
 
 
 

כמה זמן נמשכת הפסקת היריון ניתוחית? כמה זמן נמשכת השהות בבית החולים או במוסד הרפואי?

 
הפעולה עצמה נמשכת 15-10 דקות במרבית המקרים. האשפוז כולו נמשך כ-3-2 שעות. החלק העיקרי של הזמן הזה הוא התאוששות מההרדמה.
 
 
 

מי מבצע הפסקת היריון ניתוחית?

 
הפסקת ההיריון מבוצעת על-ידי רופא נשים מיומן. בבתי חולים ציבוריים עשוי הרופא להיות מתמחה, העובד תחת פיקוח של רופא בכיר. במוסדות פרטיים מדובר ברופא מומחה, שיש לו בדרך-כלל ניסיון רב. אם האישה מעוניינת שרופא מסוים יבצע את הפעולה, עליה לפנות אליו והוא ינחה אותה כיצד לנהוג. אם הפסקת ההיריון ממומנת על-ידי קופת החולים המבטחת, בדרך-כלל תופנה האישה על-ידי הקופה למוסד רפואי מסוים, ותבוצע על-ידי רופא מצוות המחלקה שם.
 
 
 

כיצד מתבצעת הפסקת היריון ניתוחית?

 
לאחר שהאישה מוכנסת לחדר הניתוח, מתבצעות הכנות קצרות לרבות החדרת עירוי תוך-ורידי. רק לאחר מתן חומר הרדמה תוך-ורידי והרדמות האישה, מתבצעים הרחבה של צוואר הרחם וריקון הרחם.
 
 
 

האם ההרדמה הכללית מסוכנת?

 
ככלל, הרדמות כלליות קצרות (כמו זו לביצוע הפסקת היריון ניתוחית) נחשבות כיום בטוחות מאוד, ואין סיבה לחשוש מהן יתר על המידה. למידע מפורט יותר או לשאלות ספציפיות ניתן לפנות למרדים המבצע את ההרדמה.
 
 
 

מהם הסיכונים והסיבוכים הקיימים בביצוע הפסקת היריון ניתוחית?

 
ייתכנו סיבוכים אך הם נדירים. העיקריים הם: ניקוב דופן הרחם ופגיעה אפשרית באיברים סמוכים, זיהום, דימום, היוותרות חומר ברחם וצורך בריקון חוזר, אי-ספיקת צוואר הרחם ותסמונת על-שם אשרמן. לעיתים נדירות מאוד, תיתכן פגיעה ארוכת טווח בבריאותה של האישה או בפוריות שלה וביכולתה להרות וללדת.
 
 
 

מה צפוי בימים שלאחר הפסקת היריון ניתוחית?

 
צפויים דימומים קלים עד בינוניים, כמו סוף וסת בדרך-כלל. פרט לכך, האישה אמורה לחוש בטוב וללא מגבלות מיוחדות. ניתן להשתמש בפדים אך לא בטמפונים. מקובל להמליץ על 3 ימי מנוחה, אך אין הכרח לנצלם. הרגשה רעה, חום (מעל 37.8 מעלות) או כאבי בטן הן תופעות חריגות, ואם קיימות חשוב להיוועץ ברופא שביצע את הפסקת ההיריון או ברופא נשים אחר. מומלץ להגיע לביקורת אצל רופא הנשים המטפל כשבועיים לאחר הפעולה.
 
 
 

מהן היתרונות והחסרונות של הפסקת היריון תרופתית?

 
בקצרה, יתרונה של הפסקת היריון תרופתית הוא שהאישה נמנעת מביצוע פעולה ניתוחית בהרדמה, לרבות אי הנוחות הכרוכה בכך והסיכונים הנדירים הקיימים בה. חסרונה הוא היותה מסורבלת יותר (נדרשים 2 ביקורים של מספר שעות במוסד הרפואי) ותהליך ההפלה עלול להיות ממושך יותר (מספר ימים). בנוסף לכך, יש צורך להמתין מספר שבועות כדי לוודא שההיריון נפסק לפני שניתן לנקוט אמצעים למניעת היריון, אם הדבר נחוץ. יש להזכיר גם תופעות לוואי אפשריות של התרופות (מפריעות אך לא מסוכנות), וכן העובדה שהפסקת היריון תרופתית מצליחה רק ב-90-95% מהמקרים.
 
 
 

מה צפוי בימים שלאחר הפסקת היריון תרופתית?

 
צפויים כמובן דימומים כמו וסת כבדה, שהם בעצם התרוקנות הרחם מתוכן ההיריון. הדימומים הללו עלולים להיות מלווים בכאבי בטן (כמו וסת כואבת). חום מעל 37.8 מעלות הוא חריג ומצדיק פנייה לבדיקת רופא נשים. הכרחית ביקורת רופא נשים כשבועיים לאחר נטילת התרופות, כדי לוודא שההיריון אכן נפסק והרחם התרוקן.
 
 
 

האם ניתן להשתמש באמצעי מניעה מיד לאחר הפסקת היריון?

 
אם האישה אינה מעוניינת להרות והפסקת ההיריון היא ניתוחית, ניתן לנקוט מידית באמצעי מניעה. כמובן שהדבר מצריך היוועצות, החלטה ותכנון מבעוד מועד. אם האישה מתכננת להשתמש באמצעי מניעה הורמונלי (גלולות, מדבקות, טבעת נוברינג או זריקה), ניתן להתחיל בשימוש מיד לאחר ביצוע הפסקת ההיריון (ביממה הראשונה). אם האישה מעוניינת בשימוש בהתקן תוך-רחמי, ניתן להתקינו תוך כדי הפסקת ההיריון, אך יש הכרח לתאם זאת עם הרופא המבצע לפני ביצועה (ותיתכנה כמובן עלויות נוספות עבור התקנת ההתקן).
 
 
 
צרי קשר לקבלת ייעוץ ראשוני: 053-9649507.